V sušičce můžeme sušit téměř veškerý bytový textil. Avšak musíme se řídit symboly na visačkách. Konkrétní rady najdete v našem článku.
Tyto přikrývky nejsou vůbec špatnou volbou. Výhody a nevýhody prošívaných dek a polštářů najdete v našem článku.
Chystáte-li se nakupovat dětské povlečení, jistě jste narazili hned na několik rozměrů a teď si úplně nejste jisti, jak správně vybrat.
Ještě než začnete přemýšlet, tvořit a ladit vánoční stůl, je vhodné se zamyslet nad tím, co zásadním způsobem ovlivňuje nejen štědrovečerní večeři, ale celý celičký předvánoční čas.
Teflon je polymerní materiál, který se využívá pro svou nepřilnavost například při povrchové úpravě nádobí, kuchyňského náčiní či skluznic lyží. Většina z nás ho zná z pánviček, ale v kuchyni se s ním teď můžeme potkat i přímo na jídelním stole. Moderní technologie dokáží teflon implantovat do polyesterových vláken a utkat z nich látku s unikátními vlastnostmi.
Jak často perete polštář a přikrývku? Jak na to, abyste si kvalitní výrobky pořízené v dobré víře nechtěně nepoškodili, vám poradíme na následujících řádcích.
Možná už se vám taky stalo, že jste v euforii z báječné barvy či potisku objednali povlečení a až doma zjistili, že je jaksi malé/velké/krátké/dlouhé... Zkrátka, že je vám k ničemu. Jaké rozměry jsou nejčastěji k dostání a na co si dát při výběru pozor? Poradíme vám.
V současnosti nejde už jen o třídění odpadu, jde o jeho minimalizaci. Říká se tomu zero waste. Znáte? A prvním krokem k takovému životu bez odpadu je používání látkových sáčků. Je s nimi jediná potíž: zpravidla je nemáme v kabelce, když jdeme na nákup cestou z práce. Ale i na tom se dá zapracovat, myslet na ně už doma a do každé kabelky či tašky si jich několik přihodit pro strýčka příhodu. K čemu všemu vám mohou látkové sáčky posloužit?
Jak vyčistit oblíbený kousek oblečení, ubrus nebo dokonce čalouněný nábytek od fixek? Horko těžko. Ale když budete znát naše triky, může se vám to podařit!
Napínací prostěradla jsou velmi užitečným kouskem ložního prádla. Nejen, že se s nimi snadno manipuluje, ale především na matraci drží, neshrnují se, není potřeba je zdlouhavě zastrkovat pod matraci. Jediným svízelem je jejich uložení v prádelníku. Přítomnost gumiček z nich totiž dělá takřka nesložitelný kus prádla a tak nám ve skříních zpravidla dělají paseku.
Těžko. A to tak těžko, že to často nejde vůbec. Barvy na vlasy patří k nejodolnějším pigmentům a při jejich odstraňování je nejdůležitější rychlost. Pokud možno hned, jak se barva na ručník dostane, vezměte čistou utěrku nebo pevný papírový ručník a tupováním se snažte co nejvíc barvy z tkaniny dostat. Postupujte od okraje skvrny do středu, abyste ji nezvětšili. Utěrku často obracejte, abyste odsávali vždy čistým kouskem.
Nastavit délku záclony tak, aby to nikdo nepoznal, není možné. Záclonu kupujte vždy delší a raději ji doma zkraťte. Existuje několik způsobů, jak záclonu zkrátit a většinu zvládnete doma.
Jaký je rozdíl mezi bavlněným a teflonovým ubrusem? Bavlněný ubrus je vyroben z přírodního a odolného materálů. Teflonový ubrus nevyžaduje téměř žádnou údržbu. Více v našem článku.
Každá matrace je samozřejmě opatřena už z obchodu či výroby obal, zpravidla na zip, který drží případné vrstvy matrace pěkně u sebe. Je sice možné ho sundat a vyprat, ale kdo se někdy pokoušel tu matraci do obalu nacpat zase zpátky, ten ví, že je lepší tu údržbu vymyslet trochu jinak. A k takovému ulehčení slouží právě chrániče matrací. Jedná se o přehoz stejných rozměrů, jako má matrace.
Žehlení povlečení patří k nejméně oblíbeným domácím činnostem mnoha hospodyněk. I kvůli tomu se dnes vyrábí mnoho povlečení z materiálů s nežehlivou úpravou. Většinou se nejedná o přírodní materiály a tak je ne každý snese a má v oblibě. Jak na to, abyste se svého oblíbeného bavlněného, lněného či saténového povlečení nemuseli vzdát a přitom u jeho žehlení nezabili kupu času?
Vláda v souvislosti s šířením nebezpečného koronaviru nařídila nosit na veřejnosti ochranné prostředky dýchacích cest. Bez respirátoru, roušky, ústenky nebo šály se tak dnes neobejdeme. Nosit roušku však znamená se také o ní dobře starat. Právě ona zabrání šíření této nákazy. Níže jsou uvedené doporučení, kterých bychom se měli držet při manipulaci s rouškou:
Částice plastů mikroskopických rozměrů jsou přítomny dokonce už i v pitné vodě. Jak tuto nepříznivou situaci zvrátit? Možná už i vy víte, že dnes už nestačí odpad jen třídit. V odpadovém hospodářství přichází nový směr a tím je tzv. zero waste, tedy snaha žít tak, abychom množství odpadu omezili či rovnou minimalizovali. Není to tak těžké, jak by se mohlo zdát. Nemůžeme samozřejmě spasit svět, ale aspoň trochu ulevit je v silách každého z nás.
I ten nejobyčejnější ubrus na vašem stole rázem zvýší útulnost celé místnosti. Pozor, bavíme se o ubrusu látkovém, nikoli o nějaké chudé PVC či igelitové příbuzné. Ty jsou sice snadno omyvatelné, ale v interiéru působí spíše lacině. Mnoho hospodyněk v posledních letech od tkaných ubrusů upouští právě z důvodu často složitého čistění skvrn. A že zrovna na jídelních stolech není o skvrny nouze. Pokud se ubrusů nechcete vzdát, začtěte se do následujících řádků. Najdete na nich mnoho tipů, jak se nejrůznějších skvrn zbavit.
Dnes je nabídka povlečení z nejrůznějších materiálů, v různých rozměrech a barvách nesmírně široká, jde téměř o spotřební zboží. Zároveň je kladen stále větší důraz na udržitelné hospodaření. Jak tedy na údržbu, aby nám povlečení vydrželo když ne po generace, tak alespoň pár v dobré kondici?
Ručníky patří k nezbytnému vybavení každé domácnosti. Ze svého dětství si pamatuji ručníky drsné tak, že by se za jejich používání v rámci utužování tělesné odolnosti nemusel stydět ani John Rambo. Jejich barvy byly vybledlé, jejich konzistence po mnoha letech používání vetchá. Jak to udělat, aby vaše ručníky byly hebké a pěkné a sloužily vám dlouho v nejlepší kondici? Čtěte!
Žijeme v 21.století, otázka ekologie je stále palčivější. Na druhou stranu vyžadujeme svůj komfort a nechceme se uskromňovat. Materiálem, který v sobě snoubí ekologické uvědomění a vysoký uživatelský komfort, je bambus. Lidstvo ho využívá už tisíce let, například na výrobu pevných lan, nádobí, nábytku či vodovodního potrubí. Bambus je nejrychleji rostoucí rostlinou světa, navíc se vykytuje celosvětově vyjma Evropy. Díky moderním metodám zpracování se tuhé bambusové vlákno mění v materiál velmi příjemný na dotek a proto se z něho v posledních letech začaly vyrábět i látky pro domácnosti. Máme bambusové ručníky, utěrky, oblečení, dokonce i dětské pleny.
Utěrka je nepostradatelným pomocníkem každé kuchařky či kuchaře. I přesto, že většina domácností je dnes už vybavena myčkou, ani tento zázrak moderních technologií nemůže prababičku utěrku z naší kuchyně vystrnadit. Kdybychom s ní utírali pouze nádobí, její údržba a praní by nebyla žádným problémem. Ale všichni víme, že když se něco rozlije, rozsype nebo je potřeba si někam utřít ruce, utěrka je jasná volba. Odstranění takto vzniklých skvrn potrápí nejednu zkušenou hospodyňku. Takže jak na to, abyste nemuseli utěrkový arzenál měnit co půl roku?
Poradíme Vám s výběrem typu ubrusu nejlepšího pro příležitost, na kterou se chystáte. Každý materiál má svoje přednosti a je potřeba dobře se o něj starat, aby Vám vydržel co nejdéle.
Výběr povlečení do vaší ložnice může hrát velkou roli v tom, jak se vyspíte. Pokud jde o barvy, pro zimní období se doporučují teplejší barvy od oranžové po hnědou, naopak v letních měsících jsou vhodné svěží a chladnější odstíny bílé, zelené nebo světle modré. Konečný výběr však záleží jen na vašem vkusu a posouzení, zda je vám povlečení příjemné na dotek, což ovlivňuje mimo jiné i barvivo, které je použito na tisk vzoru. Barviva, která zůstávají na povrchu, tzv. pigmenty, jsou tvrdší, reaktivní barviva, která prostupují do tkaniny, jsou naopak jemnější.