I ten nejobyčejnější ubrus na vašem stole rázem zvýší útulnost celé místnosti. Pozor, bavíme se o ubrusu látkovém, nikoli o nějaké chudé PVC či igelitové příbuzné. Ty jsou sice snadno omyvatelné, ale v interiéru působí spíše lacině. Mnoho hospodyněk v posledních letech od tkaných ubrusů upouští právě z důvodu často složitého čistění skvrn. A že zrovna na jídelních stolech není o skvrny nouze. Pokud se ubrusů nechcete vzdát, začtěte se do následujících řádků. Najdete na nich mnoho tipů, jak se nejrůznějších skvrn zbavit.
U skvrn jakéhokoli původu platí jedno zásadní pravidlo a to je rychlost. Čím dříve se do boje s nečistotou pustíte, tím vyšší pravděpodobnost úspěchu máte. Zabraňte jejímu šíření a vsakování pomocí papírových utěrek či ubrousků (vyhněte se těm barevným, často při styku s tekutinou pouští barvu a tak by mohla být škoda ještě větší). Ubrus podložte a jemně vysajte. Snažte se látku nedřít, do poškozených vláken se špína lépe vsakuje! Druhým zlatým pravidlem je vyprat ubrus hned, jak to půjde. Můžete samozřejmě použít různé přípravky na čištění konkrétních skvrn, ale ne vždy je takový zázrak chemického průmyslu po ruce. A navíc se dá nahradit tím, co doma běžně míváme.
Fleky od tuků můžete zkusit žehlit přes savý papír tak dlouho, dokud nebude tkanina čistá. Dá se využít i kombinace žehlení a obyčejného prostředku na nádobí či kuchyňského čističe na mastnotu a velmi horké vody. Dobrým pomocníkem je také jedlá soda, která část tuku pohltí. Po první pomoci výše uvedenými způsoby vyperte ubrus na co nejvyšší teplotu (dle materiálu) a do praní kromě prášku přidejte i lžíci prací sody. Pokud po vyprání skvrna nezmizí, postup opakujte.
Snad každý ví, že na červené víno platí sůl, kterou skvrnu posypete a následně vymácháte v minerální vodě a vyperete v pračce, nebo lázeň ve víně bílem. Případně lze doporučit potírání skvrny citronem, jež má bělící účinek. Na zaschlé skvrny od vína pak platí namočení v roztoku čpavku. (Čpavek neboli amoniak je páchnoucí plyn, který lze koupit jako vodný roztok. Při práci s ním buďte opatrní, při styku se sliznicemi leptá a opravdu velmi nepěkně voní, nicméně jeho účinky jsou prokazatelné.) Při tomto způsobu zkuste nejprve na skrytém místě, zda látka takové čistění snese.
Nikdy, NIKDY nepoužívejte horkou vodu. Ta flek v látce zafixuje a už ho z ní nikdy nikdo nedostane. Potírejte skvrnu slanou vodou hadříkem či houbičkou od středu ke kraji a následně vyperte.
Černý čaj by měl pustit potíráním teplou vodou s citronem. Pokud máte možnost ubrus ihned vyprat, použijte jako první pomoc jemné přemáchnutí v mléce. Máte-li chuť experimentovat, připravte si směs lihu (ideálně technického či lékárnického, ale můžete použít i bezbarvý alkohol jako je voda či slivovice) a bílého octa, ta funguje 100%.
Romantická večeře za svitu svíček nebo zapalování svící na adventním svícnu mohou mít nepříjemné následky v podobě pokapaného ubrusu ( a nebo požárního poplachu, ale o tom se snad radši ani nežertuje). Vosk nechce určitě ztuhnout, můžete ubrus strčit do mrazáku a poté vosk sloupat. Zbytek odstraníte žehlením přes piják, ale zde je třeba se obrnit trpělivostí a hlavně skvrnu pečlivě podložit, aby se vám nepropila na další vrstvu či žehlicí prkno. Nemáte-li žehličku, skvrnu vyfénujte. Zkusit můžete také praní v lázni z cca 5 litrů vřelé vody a 5-6 lžiček jedlé sody. Protože po vosku zůstane mastná skvrna, pozůstatků se můžete pokusit zbavit stejně jako mastnoty.
Tyto skvrny bývají z chemického hlediska kyselé, snadno bychom se jich měli zbavit přepráním ve velmi horké vodě a pak v pračce. Větší jistotu získáte předepráním či namočením v horkém podmáslí nebo použitím citronové šťávy.
Tak tohle jsou nejzákeřnější skvrny. Hned s nim pod vodu, pořádně promýt a nechat namočené, klidně přes noc. Pak vyčistit kašičkou z pracího prášku a vody, můžete zkusit i prací mýdlo, třeba žlučové. A pak do pračky.
Efektivitu čištění u všech typů skvrn zvýšíte dlouhodobým namáčením, opravdu klidně přes noc. Na bílé ubrusy lze použít k lázni perkarbonát sodný. Rozpusťte ho v horké vodě (alespoň 60°), uvolní při tom bělící peroxid vodíku a skvrnu vyčistí. U barevného prádla však může zlikvidovat i původní barvu, pozor na to!
A ještě jedna rada pro vás. Pokud po prvním praní skvrna nezmizí, opakujte postup čištění na ještě mokrém prádle. Po usušení či dokonce vyžehlení bude odstranění několikanásobně složitější.
Je to trochu alchymie, ale věřte, že s každou další vyčištěnou skvrnou získáte větší zkušenost a jistotu a za pár desítek let už si na vás žádná skvrna nepřijde.