Utěrka je nepostradatelným pomocníkem každé kuchařky či kuchaře. I přesto, že většina domácností je dnes už vybavena myčkou, ani tento zázrak moderních technologií nemůže prababičku utěrku z naší kuchyně vystrnadit.
Kdybychom s ní utírali pouze nádobí, její údržba a praní by nebyla žádným problémem. Ale všichni víme, že když se něco rozlije, rozsype nebo je potřeba si někam utřít ruce, utěrka je jasná volba. Odstranění takto vzniklých skvrn potrápí nejednu zkušenou hospodyňku. Takže jak na to, abyste nemuseli utěrkový arzenál měnit co půl roku?
Důležitý je už výběr utěrek. V obchodě sáhněte po přírodních vláknech, bavlně nebo i lnu. Lépe se udržují a déle vydrží.
Nejlepší cestou, jak udržet utěrky čisté, je hned po ušpinění je namočit. Stačí horká voda a mýdlo. V případě mastných nebo houževnatých skvrn se dá přidat jedlá soda, lžíce oleje (ano, zní to zvláštně, ale olej vytáhne z látky mastnotu a díky sodě se do ní nevsákne) a několik hodin lázně. Rychlejší variantou je navlhčit utěrku octem a posypat jedlou sodou případně ručně přeprat ve žlučovém mýdle.
Utěrky pereme zásadně samostatně na vyšší teploty, ideálně 90°C, nepoužíváme prášek s parfemací ani aviváž. Nezapomínejte, že utěrky primárně slouží k utírání nádobí a zbytky těchto látek nedělají našemu zdraví úplně dobře. Do pračky místo aviváže můžete přilít hrnek octa nebo slabý roztok kyseliny citronové. Působí proti pachům, vymáchá z látky zbytky prášku a ještě látku změkčí.
Změkčuje také sušení na sluníčku, které navíc světlé utěrky pěkně vybělí či vyšisuje a pomůže vám tak s jejich údržbou, a žehlení.
Do koše se špinavým prádlem dávejte pouze utěrky suché. Ve vlhké látce se množí bakterie, kterých se potom těžko zbavuje. Pořiďte si jich raději víc, abyste je mohli častěji prát a tak nemuseli řešit zašlou špínu.
Dalším užitečným tipem je mít jednu utěrku skutečně jen na utírání nádobí a další na likvidaci případných nehod.
Není třeba bazírovat na nejmodernějších metodách a přípravcích. Každý přece ví, že nejčistší utěrky mívali naše babičky.