Svět se řítí do ekologické katastrofy. Lesy mizí, zvířecí druhy vymírají, ledovce tají, ptáci v povětří se dusí výfukovými zplodinami, želvy a ryby v oceánech umírají zamotané do plastových pytlíků. Všichni jsme o tom už slyšeli. Jen málokdo se může vydat k nejbližšímu mořskému pobřeží a vymotávat karety z plastových zbytků. Ani záchrana ledovců není v silách jednotlivce. Co ale udělat můžeme, je omezit používání plastových sáčků. Plastový sáček v průměru využíváme 20 minut, v přírodě se však rozkládá několik desítek let. A než k tomu rozkladu dojde, může ještě napáchat škody na zdraví a životech ptáků či jiných zvířat. Spálit ho nemůžete, protože by se do vzduchu uvolnily jedovaté plyny. Tak co s ním? V současnosti nejde už jen o třídění odpadu, jde o jeho minimalizaci. Říká se tomu zero waste. Znáte? A prvním krokem k takovému životu bez odpadu je používání látkových sáčků. Je s nimi jediná potíž: zpravidla je nemáme v kabelce, když jdeme na nákup cestou z práce. Ale i na tom se dá zapracovat, myslet na ně už doma a do každé kabelky či tašky si jich několik přihodit pro strýčka příhodu.
K čemu všemu vám mohou látkové sáčky posloužit? Nejčastěji asi k nákupu vážené zeleniny či pečiva. Plátěné pytlíky se nejčastěji šijí ze síťovaných látek, které jsou jednak lehké a druhak je přes ně vidět, co jste si do sáčku uložili. Nebo je jedna strana sáčku průhledná a druhá z lehkého bavlněného plátna. Pokud máte v okolí bezobalový obchod, pak může do takového látkového pytlíčku nakoupit třeba luštěniny na váhu, sušené ovoce či plody nebo dokonce prací prášek či jiný čisticí prostředek. Zde ovšem doporučujeme pytlík plátěný, nikoli síťovaný. To byste toho domů moc nedonesli.
Nákupy nejsou to jediné, k čemu se dají látkové sáčky využít. Při cestování do nich můžete přehledně uložit třeba ponožky nebo spodní prádlo. Když je přibalíte dětem do zavazadla na tábor nebo školu v přírodě a třeba jim ještě označíte, který sáček je na barevné a který na světlé špinavé oblečení, tak stačí po jejich příjezdu domů obsah pytlíku vysypat do pračky. Ušetříte si třídění slepených propocených ponožek, což jistě oceníte. Když už jsme u toho praní: plátěné sáčky jsou skvělé na praní jemného prádla, především spodního. Zabrání zachycení háčků a spon do bubnu pračky nebo poškození krajkových částí o zipy či knoflíky.
Látkové pytlíky a vaky jsou také šikovné na ukládání sezónního oblečení. Zabrání zaprášení, dají se pěkně tvarovat, a když jich víc naskládáte do plastového boxu, ochráníte je i před vlhkostí. Dají se do nich uskladnit třeba i formičky na cukroví, houbičky na nádobí, mýdla, sponky, dámské hygienické prostředky.
Pokud si pořídíte vyztužení kousek opatřený stahovacím provázkem či gumičkou, můžete ho použít jako přenosnou kosmetickou taštičku na cesty. Je to praktické a pěkné.
A pokud jde o využití na potraviny, nejde jen o jejich nákup, ale i uskladnění. Sušené ovoce či houby vám v látkovém pytlíčku vydrží celou zimu. Strouhanka, bylinky, čajové směsi.
Menší sáčky můžete naplnit třeba ovesnými vločkami, zavázat a přihodit do koupele. Ovesná koupel báječně vyživuje pokožku a je vhodná i pro atopiky. Stejně tak můžete použít sušené bylinky nebo třeba pomerančovou kůru.
Látkové sáčky mají řadu využití a určitě jim nějaké pěkné najdete i u vás doma.