Ubrusy, respektive jejich přítomnost v domácnosti, restauracích či hotelech, rozdělují popoulaci do dvou skupin. Jedna na ně nedá dopustit, protože zútulňují interiér a chrání stůl, pro zástupce druhé skupiny je to zbytečný kus textilu, který se na stole tak akorát krčí, překáží a ještě je třeba neustále dávat pozor, abyste na něho něco nepřevrhli, protože (taky jste si toho všimli?) je zrovna vypraný, naškrobený a nažehlený.
Poslední argument proč se ubrusu vzdát však platí pouze pokud se rozhodnete pro bavlněný ubrus. Na domácí textilie se bavlna hodí dokonale. Je to přírodní, odolný materiál. Existuje mnoho povrchových úprav od hladké až po vaflovinu i nepřeberná paleta barevných kombinací. Bavlna vydrží při praní vysoké teploty a pokud je ubrus bílý či světlý, můžete bez obav použít i bělidla. Tedy i při silnějším znečištění kávou, vínem nebo gulášem takový ubrus pravděpodobně relativně snadno vyčistíte. Nicméně tuhle „špinavou práci“ musí udělat vaše ruce. Hned po vylití hospodyňka utíká s utěrkou skvrnu co nejrychleji vysušit, pak se musí ze stolu vše sklidit, ubrus honem honem namočit, přeprat… Musí to opravdu být?
Hledáte-li omyvatelný, prakticky bezúdržbový ubrus, nemusíte v dnešní době pátrat jen mezi igelitovými kousky, které se dříve dávaly na sváteční ubrus po babičce. Účelné to sice bylo, estetické nikoli. Zázrak mezi snadno udržovatelnými ubrusy se jmenuje teflonový ubrus. Většině z nás se při slově teflon vybaví povrchová úprava pánví či hrnců. Někomu možná i skluznice lyží či komponenty pro vesmírné lodě. Je to pořád ten stejný teflon (chemicky se jedná o polytetrafluorethylen), který ovšem na ubruse funguje jako vodoodpudivá vrstva. Vrstva teflonu na ubrusech nejde vidět, potažena jsou jednotlivá vlákna tak tenkou vrstvou, že výsledným efektem je mírný lesk, jež dodá ubrusu luxusní vzhled. Díky tomu také nejste při výběru teflonového ubrusu limitováni barvami či vzory. Tak si můžete i na chalupu pořídit stylový károvaný ubrus jako od babičky. Jen má velmi snadnou údržbu, na rozdíl od bavlněné klasiky. Při nehodě tak stačí rozlitou tekutinu jen otřít ubrouskem. Kromě vody odolávají teflonové ubrusy i špíně, která se do vláken nemůže vpít. Mohou se ušpinit mastnotou. V takovém případě použijte k odsátí tuku papírovou utěrku a ubrus vyperte na 40°C. Nepoužívejte žádné silné chemikálie, prací prášek postačí a nepoškodí teflonovou vrstvu. Ubrusům nesvědčí sušička, ale ocení přežehlení na teplotu do 150°C, jež obnovuje teflonovou vrstvu.
Základní srovnání teflonových a bavlněných ubrusů jsme vám poskytli. Který typ si vyberete je už jen na vás.